Pomocnik psychologiczny

Liście na strumieniu

Ćwiczenie „Liście na strumieniu” – czas trwania około 10 min. Ćwiczenie to wykształca umiejętność skuteczniejszego radzenia sobie z zamartwianiem się, obsesyjnością, nadmiernym analizowaniem lub gonitwą myśli. Może być stosowane w stanach niepokoju, depresji czy gniewu. Kiedy zauważamy, że nasz uczucia i myśli przygniatają nas lub oslepiaja utrudniając nam przez to robienie rzeczy, które sa dla nas dobre. Ćwiczenie to pozwala rozwinąć umiejętność sensownego dla nas odpowiadania na trudne emocje i myśli. Jego zadaniem NIE jest relaks ani uspokojenie choć może ty wystąpić jako bonus. Jego głównym celem jest poszerzenie świadomości w taki sposób, abyśmy mogli zachowywać się jak ludzie, którymi chcemy być, zgodnie z naszym systemem wartości, nawet wtedy, kiedy są w nas trudne, dyskomfortowe emocje, czyli stosunkowo często. Jak każde cwiczenie wymaga wielokrotnego powtarzania, aby zaczęło przynosić pożądany efekt.

Ćwiczenie uważności ... na przykładzie jedzenia rodzynka

Uważnośc praktykujemy poprzez koncentrowanie się na rzeczach, na które zazwyczaj nie zwracamy świadomej uwagi robiąc je mniej lub bardziej automatycznie.  To ćwiczenie uczy utrzymania koncentracji uwagi oraz skupienia się na tu-i-teraz, czyli na byciu w chwili obecnej. Jedynej w czasie której możesz kontrolować swoje dzialania. Do tego ćwiczenia potrzebny będzie jeden rodzynek i czyste ręce i najlepiej wykonywać je na siedząco. Czas trwania około 8 minut.

Jeśli chcesz otrzymać informację o innych pomocnych ćwiczeniach wyślij swój e mail

Zarzucenie kotwicy w czasie emocjonalnej burzy

Ćwiczenie, którego za chwile spróbujesz nazywamy „rzuceniem kotwicy”. Nazywamy je tak, ponieważ pozwala nam ono zakotwiczyć się w czasie emocjonalnej burzy. Zademonstruję ci jak je wykonać, a kiedy się go nauczysz będziesz mógł zastosować je, kiedy bardzo intensywne emocje i myśli przytłoczą cię lub oślepią. Emocjonalna burza może minąć szybko lub trwać długo. Zadaniem kotwicy jest utrzymywać cię we względnej stabilności w czasie sztormu.

Jeśli chcesz otrzymać informację o innych pomocnych ćwiczeniach wyślij swój e mail

Trening Autogenny Schultza zakończony zaśnięciem

Jeśli chcesz otrzymać informację o innych pomocnych ćwiczeniach wyślij swój e mail