Dla kogo
Zajmuję sie prowadzeniem psychoterapii dla osób dorosłych.
Pracuje rowniez z rodzicami, ktorzy maja problemy wychowawcze z dziećmi.
Psychoterapia jest zarówno techniką leczenia róznego typu problemów psychicznych, jak i narzędziem rozwoju osobistego. Może skorzystać z niej każdy, kto chce porozmawiać o własnych trudnościach i poprawić jakość swojego życia.
Czas trwania terapii
Współpraca może ograniczyć sie do jednorazowej konsultacji lub, w miarę potrzeby trwać kilka lub kilkanaście miesięcy a nawet dluzej.
Czas trwania wspolpracy jest wstepnie okreslany na poczatku terapii i podlega weryfikacji w trakcie jej trwania.
Psychoterapia indywidualna
Z psychoterapii indywidualnej korzystają osoby, które odczuwając psychologiczny dyskomfort i szukają pomocy specjalisty w przejściu przez proces radzenia sobie z własnymi trudnościami lub zaburzeniami psychologicznymi. Prowadzący sesje psychoterapeuta pozostaje w regularnym kontakcie terapeutycznym z pacjentem/klientem.
Na początku
terapii praca skoncentrowana jest na zdiagnozowaniu problemu i potrzeb pacjenta
w kontekście całego jego życia. Zostają wyznaczone cele, które pacjent chciałby
osiągnąć. Etap ten nazywamy formulacją problemu. Następnie pacjent przygotowuje
się do wprowadzenia oczekiwanej przez siebie zmiany w życiu (poznaje metody
pracy z samym sobą), po czym wprowadza ją - omawiając z terapeuta wszelkie
napotykane na drodze trudności i szukając możliwości pokonania ich.
Praca z parami
Konflikty w zwiazkach są zazwyczaj spowodowane brakiem lub zbyt mała obecnością: dobrej komunikacji, empatii (zrozumienia, co czuje druga osoba), intymności, wyrażania uczuć, zaufania, akceptacji i przebaczania.
Każdy z partnerów wnosi do związku szereg oczekiwań wobec drugiej osoby, nie zawsze realistycznych, przez co niemozliwych do realizacji. Każdy dźwiga też bagaż osobistych problemów, których źródłem może być wychowanie i inne doświadczenia życiowe (np. z poprzednich związków)
Terapię partnerzy rozpoczynają od rozumienia, jakie słabe i mocne strony każde z nich wnosi do relacji, a następnia ustalenia, co chcieliby zmienic w samych sobie i u partnera, by związek był jak najbardziej udany. Powstaje nowy "kontrakt" małżeński/partnerski, opisujący współpracę w najwazniejszych obszarach życia, takich jak:
- finanse
- obowiązki domowe
- posiadanie i wychowywanie dzieci
- życie seksualne
- spędzanie czasu wspólnego
- czas osobny
- relacje z rodziną pierwotną
Spotkanie z parą trwa godzinę i 15 minut. Wizyty odbywaja sie raz w tygodniu lub rzadziej.
Problemy wychowawcze
Posiadanie dziecka to karuzela emocji i wrażeń, często przyprawiająca o zawrót głowy. Czy można zapanować nad chaosem? Postawić granice tak, by dziecka nie stłamsić. Dawać mu poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i wspierać je, a samemu nie osiwieć?
To ciężka praca, czasem utrudniona dodatkowymi problemami (choroby, emigracja, rozłąka). Nikt nie rodzi się superkompetentnym rodzicem. Umiejętność korzystania z pomocy innych świadczy o dużej dojrzałości do pełnienia roli mamy i taty.
Jakie problemy
Najczęstsze sprawy z jakimi zgłaszaja sie do mnie klienci to: lęki, dolegliwości fizyczne o niewyjaśnionym podłożu, depresja, przygnębienie i brak chęci do życia, stres, konflikty w związkach, agresja, samotność, niesatysfakcjonujace pożycie seksualne, trudności w podjeciu waznych decyzji, nieudane relacje w pracy, niskie poczucie własnej wartości, używki, hazard, kłopoty w wychowaniu dzieci, fobie...
Terapia po zdradzie
Pomagam małżeństwom i parom po zdradzie pracować nad sobą i nad związkiem w kierunku podjęcia najlepszej decyzji, co do przyszłości.
Osoby, które znajdują się w takiej sytuacji mogą umówić się na sesję terapeutyczną w Birmingham lub na spotkanie przez Skype. Życie po zdradzie choć początkowo czesto bolesne, może w dłuższym okresie stać się bardziej autentyczne i satysfakcjonujące. Z kryzysu spowodowanego zdradą można wyjść
Oferuję trzy formy terapii w sytuacji zdrady:
1. Indywidualna praca osoby zdradzonej - by zrozumiec co sie stalo, poradzić sobie z silnymi emocjami,odbudować samoocenę oraz poczucie bezpieczeństwa i odnaleźć utracony sens wlasnego zycia i bycia w związku.
2. Indywidualna praca osoby, ktora miala (lub ma) romans - by pomoc w zrozumieniu i zaakceptowaniu potrzeb, ktore ujawnił romans, w odkryciu jak te potrzeby wnosić do swojego związku i brać za nie odpowiedzialność, w podjeciu decyzji o tym co robic dalej.
3. Wspólna praca pary - by poradzić sobie z negatywnymi emocjami, podjąć wspólny wysiłek odbudowy zaufania, zerwanej więzi i zbudowac nowy bardziej satysfakcjonujący związek.
Walka z uzależnieniem
Jeśli borykasz się z uzależnieniem, od substancji (np. alkohol, narkotyk) lub zachowania (np. objadanie się, oglądanie pornografii, hazard) nie opieraj się na silnej woli. Zasoby silnej woli są ograniczone i prędzej czy później wyczerpią się a wtedy „polegniesz” i przeżyjesz rozczarowanie, które spowoduje nasilenie się uzależnienia.
Żeby się „odzwyczaić” potrzebujesz poznać i nauczyć się stosować specyficzne strategie, które będą wspomagać twoja wole walki.
Pierwszy krok w terapii uzależnień, to właśnie poznanie tych strategii.
Wirtualna terapia
jest jedną z form świadczenia profesjonalnych usług poradnictwa psychologicznego przez Internet.
Usługi takie oferuję w formie wideokonferencji (skype lub inne podobne programy). Niektórzy pacjenci korzystają z doradztwa online, w połączeniu z tradycyjną psychoterapią – jako jej uzupełnienie.
Badania potwierdzają, że psychoterapia online może być równie skuteczna, co psychoterapia prowadzona tradycyjną metodą "twarzą w twarz". Stwarza możliwości kontaktu z terapeutą dla osób, które z różnych przyczyn mają ograniczony dostęp do stacjonarnej psychoterapii. Jednakże ostatecznie wybór najlepszej metody terapii jest zawsze sprawą indywidualną - zależy od osoby i sytuacji
Jeśli są Państwo zainteresowani taką formą pomocy proszę o e mail (katarzyna@polskipsycholog.pl). W odpowiedzi prześlę propozycję terminu konsultacji oraz dane konta, na które należy dokonać wpłaty, by ją zarezerwować.